Gradueringslicenser i SKIF.DK - opdateret d. 16. marts 2020


Licens:           Navn:                                    Klub:                                    

A                     Bruno M. Jensen                 Musashi Shotokan Karate-Do

A                     Viggo Johannsen                Aarhus Shotokan Karate-Do

A                     Ole Nielsen                       Frederikshavn Budo klub

A                     Jacques Dupont                    Allerød Karate Dojo


 

B                    Per Uchida                            Dalby

B                     Kurt Christensen                    Allerød Karate Dojo

B                     Leif Plaetner                          Saiko Odense

B                     Carsten Toft                          Frederikshavn Budo klub

B                     Jean Sørensen                       Horsens Shotokan Karate-Do

B                     Niels Thomassen                     Horsens Shotokan Karate-Do

B                     Kim Bøhmert                         Allerød Karate Dojo

B                     Tonny N. Jensen                    Ølstykke Karate academy

B                     Milan H. Nielsen                    Nyborg Shotokan

B                     Jesper Madsen                      Holstebro karate

B                     Marcus Ali Goodarzi               Goodarzi Karate Academy


 

C                     Jens Holtegaard                     Frederikshavn Budo klub

C                     Jens N. Jensen                       Ølstykke Karate academy

C                     Thomas Knudsen                   Holstebro Karate

C                     Thomas Jersbil                       Allerød Karate Dojo

C                     Henrik Christensen                Skanderborg Shotokan Karate

C                     Lars Henriksen                       Saiko Odense

C                     Soroush Marzban                  Frederikshavn Budo klub


 

D                    Jesper Wegeberg                   Ølstykke Karate academy

D                    Rasmus Borch                        Ølstykke Karate academy

D                    Lissi Ottosen                          Nuuk Shotokan Karate-Do

D                    Henrik Herum                        Juelsminde Shotokan Karate-Do

D                    Shahed Andresen                  Shin-to

D                    Jesper D. Petersen                 Horsens Shotokan Karate-Do

D                    Machai Gordon                     Karatecenter Horsens

D                    Dennis Schrøder                    Zanshin                                

D                    Torben Knudsen                    Holstebro Karate

D                    Anne Kjøng                            Yujo-Kai

D                    Walther Kjøng                       Yujo-Kai                               

D                    Poul Jakobsen                       Rødding

D                    K.S. Mohanthas                     Struer

D                    Kenneth G. Petersen              Vejen Shotokan

D                    Martin V. Johansen                Ølstykke Karate academy

D                    Bjarke Ammitzbøll                 Holstebro Karate

D                    Morten Alhof Kristiansen       Aarhus Shotokan

D                    Stefan Christensen                 Vallensbæk

D                    Kim Nielsen                           Aarhus Shotokan

D                    Lasse Pedersen                      Allerød Karate dojo

D                    Tonny Pedersen                     Allerød Karate dojo

D                    Jesper Løntoft                        Østerbro Shotokan Karate

D                    Jesper Amdi                          Allerød Karate Dojo

D                    Lars Grønnegaard                  Zanshin

D                    Peter Hansen                         Holstebro

D                    Marlene Nielsen                    Holstebro

D                    Kim Clemstrup Olsen             Østerbro Shotokan Karate

D                    Kristina Riber                         Østerbro Shotokan Karate

D                    Thomas Trøjborg                   Horsens Shotokan Karate-Do

D                    Ali Noorbakhs                        Kami Karate Academy

D                    Camilla Sørensen                   Horsens Shotokan Karate-Do

D                    Benny Lång                           Taastrup

D                    Frank Andresen                     Shin-To

D                    Henrik Hansen                       Zanshin

D                    Mads Kold                             Allerød Karate Dojo

D                    Shahnawaz Jinnah                 Musashi

D                    Tom Mørck                            Allerød Karate Dojo

D                    Lars Winkel                           Yujo-Kai

D                    Morten Kehlet                       Holstebro

D                    Leif H. Jensen                        Saiko Odense

D                    Peter Hansen                         Holstebro

D                    Siavash Taghizadeh                Ølstykke

D                    Erling Marcussen                   Bushi

D                    Jon Kure                                Taastrup

D                    Anja Nøddebo                       Århus

D                    Ditte Deleuran                       Saiko

D                    Torben Jessen                       Horsens

D                    Jimmy Guldhammer               Dokan

D                    Arvid Berg-Ørnbak                 Østerbro

D                    Frank Viese                           Ringsted

D                    Hans Dammand                     Brædstrup

D                    Jakob E. Bardram                   Allerød

D                    Jess Andreassen                    Ringsted

D                    Kenny Teist                           Horsens Shotokan

D                     Jan Jørgensen                        Lystrup Shotokan Karate




E                     Allan Nielsen                         Tåstrup karate

E                     Allan Nielsen                         Vejen Shotokan

E                     Maria Lock R. Isen                  Holstebro

E                     Jesper Lock R. Isen                Holstebro

E                     Anders Andersen                   Dokan

E                     Stefan P. Skovgaard               Musashi

E                     Kurt Hietala                           Glostrup

E                     Lasse Holmen Møller             Århus

E                     Thomas S. Neldeberg             Bushi

E                     Tommy Wad                          Vejle

E                     Anne Petersen                       Saiko

E                     Bjørn Gøttler                         Østerbro

E                     Ernest Zejden                        Karatecenter Horsens

E                     Jan Kjærsgaard                      Østerbro

E                     Jan Reher                              Aarhus Shotokan

E                     Kenneth Hamann                   Østerbro

E                     Lars Reinholdt                       Holbæk

E                     Martin Nielsen                      Musashi

E                     Stephen Harpøth                   Tvis


 

 

LICENS A: 4. DAN MIN 8. DAN + A-LICENS (Kan graduere til 4. dan efter speciel tilladelse fra HQ)

LICENS A:     3. DAN   MIN 7. DAN + A-LICENS

LICENS B:     2.DAN     MIN 6. DAN + A-LICENS

LICENS C:     1.DAN     MIN 5. DAN + A-LICENS

LICENS D:     1.KYU     MIN 3. DAN +  B-LICENS

LICENS E:     4. KYU   MIN 2. DAN +  B-LICENS

Nationale retningslinier ved Dangradueringer:

Sammensætning af gradueringspanel foretages af gradueringsudvalget efter følgende liste over gradueringsberettigede autoriserede af SKIF HQ Japan:

SHIHAN BRUNO JENSEN                           8. DAN   (Gradueringsudvalget)

SENSEI OLE NIELSEN                               7. DAN   (Gradueringsudvalget)

SENSEI HANS VIGGO JOHANNSEN           7. DAN

SENSEI JACQUES DUPONT                       7. DAN   (Gradueringsudvalget Sekretær)

SENSEI LEIF PLAETNER                             6. DAN (Gradueringsudvalget)

SENSEI CARSTEN TOFT                             6. DAN

 

 




SKIF.DK  |  

CVR-Nr: 34774129

SKIF.DK Konto - Jyske Bank: 5023 1107272

Copyright © SKIF Danmark