Program for sommerlejren


23. marts 2019


Så kan vi løfte sløret for årets program på voksensommerlejren! Vi ser frem til en masse fede træninger og lige så mange festligheder med jer.

DAG

MORGEN

Træning til de morgenfriske

7:00 - 7:30

FORMIDDAG

10:00 - 11:30

EFTERMIDDAG

14:00 - 15:30

AFTEN

19:30 - 21:00

ONSDAG

 

 

Kl. 18: Ankomst indskrivning / værelsesnummer.

HUSK GYLDIGT PAS MED BILLEDE

Fællestræning Noget sjovt med høj puls

Instruktører:

Jean, Thomas og Henrik

Alle + Børn

TORSDAG

 

Anja senpai

Udstrækning, yoga, vejrtrækning.

For alle også uden gi

 

Alternativt:

Deltagerne arrangerer selv Fællesløb med afgang fra kantinen kl. 7.00 – tilbage igen kl. 7.30

Undervisere:

 

Thomas Sensei:  Dan

Standard parader på forskellige måde

• Standard brug
Som angreb & låse

• Som parade og kontra

 

Henrik Sensei: Alle + børn

Grundlæggende principper i

maigeri, kekomi, mawashigeri, ushirogeri

samt anvendelse af særligt hofte og fodstillinger.

 

Jean Sensei: Alle + børn

Basis kihon og stillingsskift

Undervisere:

 

Jean Sensei: Alle

Sådan gør du din kata bedre

 

 

Thomas Sensei : Dan

Unsu gennemgang og udvalgt bunkai

 

 

Henrik Sensei: Alle + børn

Synkron kata – fokus på både den synkrone udførelse og en teknisk korrekt udførelse. Valgfri kata, lav gerne grupper inden start.

 

Undervisere:

 

Jean Sensei: Dan

Hangetsu og Jitte gennemgang og udvalgte fokuspunkter/bunkai.

 

Henrik Sensei Alle

Heian Yondan og Godan gennemgang og udvalgte fokuspunkter/bunkai

 

Ole Sensei: Dan (voksne/børn)

Gradueringstræning og pensumgennemgang for dan grader med henblik på graduering lørdag

 

Børn Kyu grader – ingen planlagt træning.

FREDAG

Anja senpai

Udstrækning, yoga, vejrtrækning.

For alle også uden gi

 

Alternativt:

Deltagerne arrangerer selv Fællesløb med afgang fra kantinen kl. 7.00 – tilbage igen kl. 7.30

Undervisere:

 

Ole Sensei: alle

Taktisk selvforsvar

 

Henrik Sensei: Brun bælter og Dan

Juji ippon kumite (mawashigeri, kekomi, ushirogeri, kizamizuki og gyakuzuki)

 

Thomas Sensei: Kyu + børn

Sanbon og Kihon ippon kumite – principper og udvalgte teknikker

Undervisere:

 

Ole Sensei: Kyu  (voksne/børn)

Gradueringstræning og pensumgennemgang for kyu grader med henblik på graduering lørdag

 

Jean Sensei: Brun bælter og Dan

Juji ippon kumite (jodan, chudan, maigeri)

 

 

Henrik Sensei: Børn

Karate leg 

Undervisere:

 

Jean Sensei: Alle

Kumite træning som i de gamle dage

 

Thomas Sensei: Alle

Okuri jiyu ippon kumite og Kaeshi ippon kumite

 

Dankollegie: 3. dan og op

 

Børn – ingen planlagt træning.

LØRDAG

Anja senpai

Udstrækning, yoga, vejrtrækning.

For alle også uden gi

 

Alternativt:

Deltagerne arrangerer selv Fællesløb med afgang fra kantinen kl. 7.00 – tilbage igen kl. 7.30

 

Undervisere:

 

Viggo Sensei & Henrik Sensei:

brun og Dan

Kanku Sho og Nijushiho gennemgang og udvalgte fokuspunkter/bunkai – man vælger sig ind på den ene af de to kata

 

Ole Sensei: Alle + børn

Rotation i hofte, udnyt kraften

 

Dankollegie: 3. dan og op

 

 

Graduering:

 

 

Jean Sensei: Alle

Bunkai fra udvalgte kata

 

Viggo Sensei: Dan

Gojushiho dai gennemgang og udvalgte fokuspunkter/bunkai

 

Børn: fri leg eller deltage i aktivitet

FEST FEST FEST FEST FEST FEST

FEST FEST FEST FEST FEST FEST

FEST FEST FEST FEST FEST FEST

FEST FEST FEST FEST FEST FEST

FEST FEST FEST FEST FEST FEST

FEST FEST FEST FEST FEST FEST

FEST FEST FEST FEST FEST FEST

FEST FEST FEST FEST FEST FEST

FEST FEST FEST FEST FEST FEST

SØNDAG

Deltagerne arrangerer selv Fællesløb med afgang fra kantinen kl. 7.00 – tilbage igen kl. 7.30

Undervisere:

Thomas Sensei: alle + børn

Afslutning og urimelig træning

Kl. 13: Afrejse

 






SKIF.DK  |  

CVR-Nr: 34774129

SKIF.DK Konto - Jyske Bank: 5023 1107272

Copyright © SKIF Danmark